Teatro galerija 100: asmenybės kuria istoriją

2020 m. gruodžio 19 d. profesionalus Lietuvos teatras švenčia šimtmetį. Šios svarbios datos minėjimo proga Nacionalinis Kauno dramos teatras  pristato lauko parodą "Teatro galerija 100: asmenybės kuria istoriją". Parodos kūrėjai - aštuoni šiuolaikiniai, skirtingų kartų ir disciplinų menininkai, kurių tarpe ir Milena Pirštelienė. Parodos kūriniuose atsiskleidžia subtilios istorijos tarpsnių interpretacijos, vystomas nebylus pokalbis tarp dabarties ir praeities kūrėjų. 

Milena Pirštelienė pristato 12-likos keramikos paveikslų ciklą "Scenos etiudai", inspiruotą scenografės Janinos Malinauskaitės kūrybos. Keramikos miniatiūros eksponuojamos apleisto teatro pastato languose, taip kviečiant žiūrovus, tarsi savotiškuose užkulisiuose, pasinerti į teatro kiemų kelionę kartu su audiogidu.   

Milena Pirštelienė apie parodą:

Su teatru mane sieja asmeninė mano šeimos istorija. Seneliai - režisieriai, aktoriai ir dramaturgai, kurių pažinti neteko. Bet nuo vaikystės jie man buvo paslaptingos ir kerinčios figūros. Toks pat yra ir teatras - tai paslaptinga, ypatinga erdvė. Sutikusi dalyvauti projekte, su garsia scenografe Janina Malinauskaite pirmą kartą susipažinau Lietuvos teatro muzikos ir kino muziejaus archyve. Vartant senų spektaklių eskizus nustebau kokie jie įvairūs. Juose atradau vienu metu ir kažką labai artimo, ir visiškai svetimo mano pačios kūrybai. Pabandžiau perkurti juos savaip, intepretuoti ir pasilikti tai, kas man labiausiai įsiminė. Tarsi "susapnuoti" iš naujo, kai pasąmonė perkuria jau matytą vaizdą. Daug detalių ištirpo, bet liko svarbiausia - scena, jausmas ir emocija. Žmonių ir daiktų šešėliai, vos juntami scenų spektaklių motyvai. 

Žodžio "etiudas" reikšmė dailėje - tai nedidelis pagalbinis kūrinys, daromas iš natūros. Savotiška "natūra" man tapo kitos moters kūryba. Su šiuo projektu įgijau naujos kūrybinės patirties. Žinau, kad be J. Malinauskaitės scenografijos nebūčiau sukūrusi šitų darbų, atradusi tai, ką atradau. Dvylika scenos etiudų - tai mano pagarba teatrui ir jį kuriantiems žmonėms.

Daugiau apie parodą galite pasiskaityti:

"Teatro galerija 100: asmenybės kuria istoriją", NKDT

"Milena Pirštelienė, Scenos etiudai", NKDT

Teatro šimtmečio video anonsas, NKDT

"Jubiliejus! Šimtmetį švenčiantis teatras iš scenos persikėlė į unikalią galeriją", Žmonės.lt